Kontaktlēcas – neatpazīstamās Holivudas zvaigznes?

Zombiji, citplanētieši, dēmoni, vampīri, akli cilvēki, apžilbināti vai vienkārši parasti cilvēki – viņiem visiem ir kas kopīgs. Ja viņi ir Holivudas filmu varoņi, praktiski katram ir nepieciešamas kontaktlēcas.

Acis ir dvēseles spogulis. Nav nekā pārsteidzoša, ka visdramatiskāko varoņu acis vienmēr ir neierastākajās krāsās – piemēram, dzeltenas. Reizēm acu krāsa ir nepieciešama, lai iedzīvinātu režisora vīziju par konkrētā varoņa izskatu. Tāpēc lielu lomu šeit spēlē kontaktlēcas.
Kontaktlēcas Holivudā nav nekāds jaunums. Tās tika izmantotas jau 1939. gadā. 1940. gadā tās ievērojām vienā no populārākajām filmām – Orsona Velsa “Pilsonis Keins” (Citizen Kane) – tās tika izmantotas viena protagonista izskata uzlabošanai, jo tam bija raksturīgs kūtrs skatiems un sarkani dzīslainas acis.

Filmās izmantojamās lēcas parasti ir roku darba.

Parasti neierastu, krāsaino kontaktlēcu izvēles iespējas ir diezgan šauras un tās neatbilst Holivudas prasībām, tāpēc ir atrodamas mazas kompānijas, kuras nodarbojas ar lēcu izgatavošanu ierobežotā daudzumā. Tās parasti ir roku darba. Lēcas izmanto ne tikai filmu kompānijas, bet arī teātri un reklāmu kompānijas, klipu veidošanā.

Holivudas filmēšanas grupās parasti ir optometristi vai lēcu tehniķi. ASV likumi pareidz, ja filmu veidošanas procesā tik izmantotas lēcas vai praktizēts citādāka rakstura kontakts ar acīm, tad ir jānodrošina atiecīgu speciālistu klātbūtne. Optometra vai kontaktlēcu tehniķa uzdevums ir meklēt filmai nepieciešamo dizainu lēcas. Viņiem ir kārtīgi jāiepazīstās ar filmas veidošanu, kā arī kārtīgi jāizlasa un jāiepazīstās ar filmas scenāriju.

Tuvkadri un plašie skati filmas laikā (piem. kur redzamas tikai aktiera acis) uzstāda patiešām augstas prasības kontaktlēcām. Šajā situācijā, varavīksnene ir īpaši pietuvināta, tāpēc nepieciešams, ka tā izskatītos dabiski. Ja nepieciešams parādīt saules vai gaismas atspulgu aktiera acīs, tad zīlīte uz lēcas tiek izveidota mazāka (gaišos apkārtējos apstākļos tā saraujas). Šādā veidā, aktiera dabiskā acu krāsa nespīd cauri un netraucē rezultātam.

Īpašu lēcu izgatavošanai nepieciešami īpaši materiāli. Atsevišķām, īpaša dizaina lēcām ir nepieciešams “balasts” – lēcai pievienojama papildus daļa, kas piedod svaru un notur to drošā, ērtā pozīcijā. Lēcu izgatavošanā jāizmanto netoksiskas krāsas, tomēr jābūt ar spēcīgu pigmentu. Krāsu piedošana mīkstajām lēcām ir krietni vien saražģītāks process.

Lēcu tehniķu uzdevums ir palīdzēt aktieriem ielikt lēcas. Tehniķi parasti ir tajā pašā komandā kopā ar meikapa māksliniekiem un frizieriem. Tas ir īpaši svarīgi, jo tādējādi tiek nodrošināts tas, ka aktiera acis darbotos kā nākas, laikā, kad ievietotas lēcas, nepieciešamības gadījumā, filmēšanās laikā iepilina pilienus. Speciālists varētu ieteikt filmēšanas grupai filmēt citu ainu, kamēr aktieris izņem lēcas un atpūšas, tādējādi izvairoties no iekaisumiem.

Vai par kontaktlēcām iespējams saņemt Oskaru?

Elijah Wood (vai Frodo Baggins “Gredzenu pavēlnieks”) acis ir tik zilas, ka vairākums no skatītājiem apgalvoja, ka tās ir kontaktlēcas. Patiesībā ne par to iet runa. Filmā ir epizode, kurā Frodo bēg ārā no meža un viņa acis ir pilnas ar asinīm, un aptumšojušās. Šim skatam speciāli tika izveidoti vairāki kontaklēcu pāri. Šajā pašā filmā, fejas velkāja gaiši rozā, mandeļu toņu lēcas, kas tika speciāli izgatavotas pēc individuāla pasūtījuma.

Filmā Wolf (“The Hunt”), Jack Nicholson, Michelle Pfeiffer un James Spader lietoja lēcas, kas pārklāj sklēru (acu baltumi). Tom Hanks filmā “Philadelphia” lietoja lēcas, kad viņa atveidotais varonis mira. Robert de Niro lietoja lēcas filmā “Mary Shelley’s Frankenstein”. Tom Cruise’s asiņainās acis filmā The Firm (“Firma”) arī pieprasīja speciālas lēcas. Sāgā Twilight (“Krēsla”), Kristen Stewart lietoja brūnas kontaktlēcas, jo Bellas acis ir brūnas, savukārt dabiskā viņas krāsa ir zaļa. Protams, ka arī visi vampīri nēsāja lēcas.
Johnny Depp arī lika lēcas filmā “Pirates of the Caribbean”. Jāpiemin, ka šīs lēcas gan neko daudz nemainija Depa acu krāsā. To uzdevums bija pasargāt acis no spēcīgās saules un no UV stariem (tika filmēts ļoti spēcīgā saulē), kā arī no biežās acu samiegšanas un mirkšķināšanas. Jack Sparrow tēlam tas noteikti nepiestāvētu.

“The Star Wars”, “Thor”, “Harry Potter,” “X Men”, “Abandoned”, “Tournament Game”, “Avatar”, “Spiderman” – filmas un seriāli, kur tiek izmantotas kontaktlēsas, un to saraksts ir bezgalīgs. Acīm redzot, lēcas tiek izmantotas praktiski katrā filmā, un mēs pat tās nepamanam. Tāpēc dēvējam tās par Holivudas neatklātajām zvaigznēm.

Jāpiemin, ka Bram Stoker Dracula meikapa komanda, kuras sastāvā bija optometrists, kurš izveidoja Gary Oldman tēla lēcas, par šo darbu 1992. gadā saņēma Oskaru!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Jaunumi